Producent rolet i bram garażowych

Facebook

Instagram

Pinterest

TikTok

YouTube

570 101 101

kontakt@roletyalu.pl

Roleta podtynkowa

Rolety podtynkowe to nowoczesne osłony okienne chętnie wybierane zwłaszcza przez właścicieli domów pasywnych. Specjalne opracowane rolety zewnętrzne zapewniają skuteczną ochronę przed słońcem, hałasem, jak i stanowią zabezpieczenie antywłamaniowe. Podnoszą też komfort termiczny, gwarantując właściwy rozkład temperatury w domu. Co warto wiedzieć o tym rozwiązaniu?

Rolety podtynkowe - charakterystyka

Rolety podtynkowe stanowią chętnie wybieraną ochronę okna. Warto zdecydować się na nie już na etapie budowy w domu, dzięki czemu można uniknąć zmian w nadprożu, które byłyby niezbędne w przypadku gotowego obiektu. Wymagają one bowiem nadproża w określonym kształcie, które jest potrzebne do prawidłowego montażu skrzynki. W przypadku tego rozwiązania kaseta zlokalizowana jest pod tynkiem i jest niewidoczna z zewnątrz, tak samo, jak niektóre prowadnice. W razie ewentualnej awarii dostęp do skrzynki jest bezproblemowy, z uwagi na zamontowaną klapę rewizyjną. Co ważne, takie rolety zewnętrzne montuje się wraz z oknem, uzyskując estetyczny efekt bez sporej ingerencji w wygląd nieruchomości.

Rolety podtynkowe to modele zalecane w szczególności do domów pasywnych oraz energooszczędnych. Ich zaletą jest to, że przynoszą znaczne oszczędności związane z ograniczeniem strat ciepła. Gwarantują nie tylko wysoką ochronę termiczną, ale również akustyczną. Jest to istotne zwłaszcza dla właścicieli domów znajdujących się w pobliżu ruchliwych ulic czy w centrum miast. Rolety podtynkowe to produkty wysokiej jakości. Skrzynka wykonana jest z wytrzymałego aluminium, a na jej dole znajduje się pokrywa rewizyjna. Chcąc uzyskać spójny efekt aranżacyjny, najlepiej dobrać barwę pancerza do elewacji oraz stolarki okiennej. Rolety podtynkowe mogą być wyposażone w napęd elektryczny albo ręczny.

W jaki sposób działają rolety podtynkowe?

Sposób działania rolet podtynkowych nie jest skomplikowany.  Składają się one, z takich elementów jak:

  • Skrzynka rolety,
  • Rura nawojowa,
  • Pancerz,
  • Klapa rewizyjna,
  • Listwa dolna,
  • Prowadnice.

Budowa rolet bazuje głównie na zintegrowanych ze sobą profilach, położonych pionowo i połączonych ze sobą. To właśnie one zapewniają ochronę przed promieniowaniem słonecznym i innymi czynnikami zewnętrznymi. Profile rolet podtynkowych produkuje się z aluminium lub PVC, natomiast wypełniane są one poliuretanową pianką. Taki pancerz porusza się w zamontowanych po obu stronach wnęki prowadnicach. Za obudowę służy natomiast metalowa skrzynka, która jest wyposażona w mechanizm odpowiadający za wznoszenie oraz opuszczanie pancerza. Można nim sterować w sposób mechaniczny lub zdalny. Rolety podtynkowe mogą być wyposażone w napędy radiowe, przewodowe, detekcję oblodzeń, czujniki wiatru, czujniki antywłamaniowe, czujniki słońca czy wykrywacze przeszkód.

Zalety rolet podtynkowych

Najważniejszą zaletą rolet podtynkowych jest ich elegancki i dyskretny wygląd. Co ważne, ich skrzynkę da się wkomponować w elewację budynku. Montowana jest w warstwie ocieplenia domu, przez co nadproże jest chronione przed mrozem. Innowacyjna budowa rolet zewnętrznych zapewnia domownikom prywatność i daje wysoki poziom komfortu. Opuszczony pancerz rolety tworzy przytulny i ciepły klimat w każdym wnętrzu. Zaletą tego rozwiązania jest też łatwy dostęp do skrzynki od strony zewnętrznej budynku w przypadku konieczności serwisowania czy jej konserwacji.

Rolety zewnętrzne podtynkowe a rolety natynkowe- czym się różnią?

Najważniejszą różnicą pomiędzy tymi dwoma rodzajami rolet jest ich sposób montażu, jak i uzyskiwany końcowy efekt wizualny. Modele podtynkowe są mniej widoczne, przez co prezentują się bardziej estetycznie. Można je bez trudu dopasować do elewacji domu. Trzeba jednak pamiętać, aby ich montaż rozważyć już na etapie budowy obiektu. Jeśli chodzi o rolety natynkowe, to są one montowane na elewacji. W takich produktach skrzynka rolety znajduje się na tynku, a co za tym idzie, jest widoczna. Oczywiście, jej wzornictwo można dostosować do wyglądu nieruchomości. Tego rodzaju rolety można zamontować w dowolnej chwili, nawet w przypadku gotowych już domów.

W jaki sposób dbać o rolety zewnętrzne podtynkowe?

Chcąc cieszyć się bezawaryjnym działaniem rolet zewnętrznych, należy pamiętać o regularnej konserwacji. Produkty te wymagają przeprowadzania systematycznych przeglądów technicznych. Prawidłowe dbanie o rolety znacząco wydłuży ich żywotność. Zaniedbanie tych elementów może doprowadzić do ich szybszego zużycia, co może skutkować koniecznością napraw rolet lub wymiany na nowe. Co ważne, prace konserwacyjne nie są skomplikowane. Właściciele rolet muszą przede wszystkim pamiętać o utrzymywaniu w czystości pancerza. Ważne jest też usuwanie na bieżąco wszelkich zanieczyszczeń gromadzących się na prowadnicach. Takie zabiegi można więc wykonać samodzielnie. Wykonując takie czynności, należy pamiętać o tym, aby:

  • nie stosować agresywnej chemii oraz środków, które mogą skutkować korozją lakieru,
  • rolety czyścić w trakcie ich postoju,
  • do ich mycia używać wody z małą ilością środka myjącego, najlepiej o neutralnym pH,
  • nie używać preparatów aromatyzowanych węglowodorów benzynowych,
  • nie stosować rozpuszczalników i produktów czyszczących nieznanego pochodzenia.

Rolety podtynkowe są genialnym rozwiązaniem, które doskonale wpisuje się w nowoczesne budownictwo. Propozycja ta łączy w sobie wysoką funkcjonalność i wyjątkowy design. Odpowiednio dobrane rolety podtynkowe są gustownym dodatkiem, który wpływa korzystnie na wygląd domu, a przy tym podnosi komfort życia domowników.