Szukając odpowiedniej osłony przeciwsłonecznej, często stajemy przed dylematem, jaką roletę wybrać ? Decyzja o wyborze w dużym stopniu zależy od naszych preferencji, budżetu, wymagań, a także styku, w jakim urządzone jest nasze wnętrze oraz jak wygląda elewacja. Podstawowym kryterium podziału jest rozróżnienie na osłony zewnętrzne i wewnętrzne. W dzisiejszym poradniku poznamy zalety i wady poszczególnych rozwiązań oraz dowiemy się które z nich najlepiej sprawdza się w naszym domu czy mieszkaniu.
Rolety zewnętrzne
Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się rolety zewnętrzne, które przede wszystkim stanowią doskonałą izolację termiczną domu. Dzięki zastosowaniu aluminiowego pancerza wypełnionego pianka poliuretanowa oraz specjalnej konstrukcji latem chronią pomieszczenia przed nadmiernym nagrzewaniem, z kolei zima zapobiegają wychłodzeniu, dzięki czemu w znacznym stopniu oszczędzamy na ogrzewaniu. Kolejna zaleta rolet zewnętrznych jest ochrona akustyczna polegająca na ograniczeniu hałasu dochodzącego z zewnątrz budynku. Dodatkowo to rozwiązanie zapewnia poczucie prywatności, ograniczając spojrzenia przypadkowych przechodniów. Rolety zewnętrzne wykonane są z wysokiej jakości aluminium który możemy pomalować na dowolny kolor z palety RAL. Najmodniejszymi kolorami ostatnich sezonów jest: antracyt, ciemny brąz, szarość oraz różne wybarwienia imitujące strukturę drewna.
Wśród najpopularniejszych typów rolet zewnętrznych możemy wymienić:
-
Rolety natynkowe (adaptacyjne) które są najczęściej wybieranym rozwiązaniem w przypadku domów z wykończona elewacja, w których klienci nie planują wykonania dodatkowego remontu. Skrzynka rolety natynkowe montowana jest na elewacji lub we wnęce okiennej. Sam montaż odbywa się bez ingerencji w obecny stan budynku. Decydując się na zakup rolety natynkowe mamy do wyboru trzy rodzaje skrzynek (prostokątna, ścięta pod kątem 45 stopni oraz półokrągła), dlatego niezależnie w jakim stylu wykończony jest nasz dom, bez problemu dobierzemy idealny produkt.
-
Roleta podtynkowa to rozwiązanie idealne dla osób którym zależy na minimalistycznym wyglądzie elewacji i skutecznej ochronie termicznej budynku. System rolet natynkowych najlepiej wybrać, gdy jesteśmy na etapie budowy domu lub planujemy remont elewacji. Skrzynka rolety montowana jest w nadprożu a prowadnice we wnęce okiennej, dzięki czemu wystające elementy ograniczone są do minimum, zapewniając tym samym znaczne ograniczenie powstawania mostków termicznych.
-
Rolety antywłamaniowe to kolejny typ rolet zewnętrznych stworzony dla osób szefowanie ceniących sobie poczucie bezpieczeństwa. Ten typ rolet różni się od swoich poprzedników funkcjami i budowa. Pancerz rolety nie jest wypełniony pianka poliuretanowa, ale składa się ze specjalnie zaprojektowanych profili utrudniających włamania. Dodatkowo rolety antywłamaniowe RC3 posiadają specjalnie zaprojektowane prowadnice uniemożliwiające podważenie i demontaż pancerza. W dolnej listwie rolety znajduje się specjalny mechanizm umożliwiający podniesienie rolety, gdy znajduje się ona w pozycji zamkniętej. Podczas zakupu rolety koniecznie należy sprawdzić, czy posiada ona certyfikat potwierdzający jej właściwości antywłamaniowe.
-
Rolety z moskitierą to zaawansowane rozwiązanie które jednocześnie pełni dwie funkcje, zapewnia ochronę termiczną, izolacja akustyczna oraz prywatność jak w przypadku standardowych rolet zewnętrznych, ale dodatkowo posiada jeszcze jedna funkcje. W skrzynce rolety dodatkowo została zamontowana siatka przeciw insektom, która w letnie dni chroni wnętrze budynku przed owadami i insektami. System rolet z moskitiera pozwala na swobodne korzystanie i sterowanie poszczególnymi elementami rolety. Zapewniając przy tym, swobodny przepływ powietrza.
Rolety wewnętrzne
Drugim typem rolet są materiałowe osłony wewnętrzne, które stanowią piękny element dekoracyjny w domu w biurze czy mieszkaniu. Rolety materiałowe dostępne są w wielu kolorowych wzorach i rodzajach tkanin. Półtransparentne materiały doskonale sprawdza się w salonie, na służysz przeszklenia, tego typu materiał powoduje delikatne załamanie światła, dzięki czemu pozwalają domownikom swobodnie odpocząć. Materiały typu blackout zapewniają niemal 100% krycie, tym samym doskonale sprawdza się w sypialni, zapewniając spokojny sen.
Wśród najpopularniejszych typów rolet wewnętrznych możemy wyróżnić:
-
Rolety mini, które są bardzo popularnym i jednocześnie ekonomicznym rozwiązaniem. System składa się z rury nawozowej, kolorowego materiału oraz mechanizmu sterowania. Ze względu na swój prosty uniwersalny wygląd ten typ osłon doskonale sprawdzi się w pokoju dziecięcym, salonie, gabinecie, czy sypialni.
-
Rolety materiałowe w kasecie montowane są na skrzydle okiennym, zapewniając elegancki estetyczny wygląd. Niewątpliwa zaleta tego rozwiązania jest ochrona materiału przed kurzem i zabrudzeniami. Dodatkowo rolety w kasecie wyposażone są w prowadnice które pomagają utrzymać materiał w stałej pozycji, nawet gdy okno jest uchylone.
-
Rolety dzień noc to rozwiązanie które w ostatnich latach nie bez powodu cieszy się wyjątkowym zainteresowaniem. Rolety dzień noc, wykonane są z tkaniny, która składa się z naprzemiennie ułożonych pasów zaciemniających i kryjących. Przy niewielkim ruchu rolety możemy w szybki sposób regulować ilość światła wpadającego do wnętrza budynku.
-
Rolety rzymskie to estetyczne i niezwykle dekoracyjne rozwiązanie. Ten typ osłon okiennych przyciąga wzrok, dodając wnętrzom szyku i przytulnego wyglądu. Dzięki zastosowanym w mechanizmie rolety fiszbinom roleta zwija się w charakterystyczne falbany, a po całkowitym zwinięciu umożliwia swobodne otwarcie okna.
Plisy to wyjątkowo funkcjonalny typ rolet wewnętrznych. Mają formę harmonijki, która swobodnie możemy zaciągać od góry i od dołu. Plisy są idealnym rozwiązaniem w przypadku okien o nietypowych kształtach, doskonale sprawdza się także w przypadku okien dachowych.