Jeszcze kilkadziesiąt lat temu większość budynków miała okna drewniane. Niestety staromodna obróbka drewna miała wiele wad. Okna drewniane był stosunkowo niestabilny, nie zapewniają dobrej izolacji, a drewno, które nie było odpowiednio zabezpieczone, często zaczynało gnić pod wpływem warunków atmosferycznych.
Co równie ważne, w przeszłości szprosy, które były często stosowane w oknach drewnianych: wpływały negatywnie na właściwości termoizolacyjne okna. Z biegiem czasu techniki produkcji stolarki drewnianej uległy poprawie, eliminując problemy, z jakimi borykają się właściciele starszych okien drewnianych.
Dlaczego okna PCV zyskały popularność?
Doskonałą alternatywą dla okien drewnianych stały się jednak okna PCV. Nawet pierwsze plastikowe okna było trwalsze i łatwiejsze w utrzymaniu niż kiedykolwiek wyprodukowana stolarka drewniana. Zapewniają również lepszą izolację termiczną ze względów konstrukcyjnych. W efekcie drewniane okna montowane w starych domach i apartamentowcach zostały zastąpione oknami plastikowymi. Ponadto znacząco poprawiono również technologię produkcji stolarki z tworzyw sztucznych, podnosząc jakość wytwarzanych produktów z PVC – teraz są one wolne od wad starszych typów okien PVC. Oferują też większe możliwości pod względem wzorniczym i funkcjonalnym. Przyjrzyjmy się parametrom okien PCV.
Parametry okien PCV
Wysoka izolacyjność
Wysoka izolacyjność okien z PVC wynika z zastosowania odpowiednich uszczelek w profilach. Nie tylko mają bardzo dobre właściwości termoizolacyjne, ale również skutecznie tłumią hałas i zapobiegają wnikaniu wody do profili. Spośród tych okien najczęściej stosuje się uszczelki wykonane z gumy lub jej mieszanki z tworzywem sztucznym. Zazwyczaj są to uszczelki szklane i oporowe. Im większa ich grubość, tym lepsze parametry użytkowe okien. Izolacyjność termiczną i akustyczną można zwiększyć poprzez zastosowanie dodatkowych uszczelek wraz z odpowiednimi szybami. Opakowania szklane do okien PCV mają różne właściwości, takie jak przyciemnianie czy zabezpieczenie przed kradzieżą.
Bogata kolorystyka
Obecnie okna PCV mogą być produkowane w niemal dowolnym kolorze na życzenie inwestora. Tak, można kupić najtańsze białe okna, ale bez większych problemów możemy też zamówić szare lub dowolny inny kolor. Jest to bardzo ważne w nowoczesnych domach, ponieważ stolarka drewniana nie zawsze współgra z jednolitą i gładką powierzchnią zewnętrzną.
Nieskomplikowany montaż
Montaż stolarki okiennej PCV jest prosty. Poprawność tego procesu zależy tylko od zastosowanego rozwiązania technicznego i umiejętności instalatora. Biorąc pod uwagę wymaganą szczelinę dylatacyjną, bardzo ważne jest zastosowanie odpowiedniego materiału elewacyjnego, przygotowanie otworów okiennych i wykonanie dokładnych pomiarów. Jednym z podstawowych etapów montażu jest montaż okna na świetliku. Decyduje on w dużej mierze o odporności okna na różnice temperatur, ciężaru samej konstrukcji, czy też obciążeniu eksploatacyjnym. Zamocuj za pomocą odpowiednich łączników, które pochłaniają siły działające prostopadle do płaszczyzny okna.
Łatwe w konserwacji i czyszczeniu
Chętnie wybierane są również okna PCV ze względu na łatwość ich konserwacji - do ich czyszczenia wystarczy przetrzeć miękką szmatką zwilżoną ciepłą wodą z dodatkiem detergentu. Możemy dobrać je również w dowolnym kolorze, tak aby pasowały do naszej estetyki.
Od czego uzależniona jest cena okien PCV?
Cena dobrych okien PCV zależy głównie od ich parametrów – izolacji, uszczelnienia, sposobu otwierania czy ilości szyb. Rozmiar jest również decydującym czynnikiem kosztowym. Najtańsze są standardowe białe okna PCV. Wybór nietypowego odcienia często wiąże się z wyższymi kosztami, podobnie jak nietypowy kształt do stolarki. Różne dodatkowe udogodnienia również zwiększają cenę. Nadaje się to na przykład do ochrony przed kradzieżą, funkcji samooczyszczania lub zwiększonej izolacji akustycznej. Na cennik okien plastikowych wpływ mają również niestandardowe okucia. Dodatkowe koszty wiążą się z funkcjami takimi jak zapadka w klamce czy stopniowe przechylanie.